HB Cruiser 21

„HB Cruiser 21” powstał dla osób, które lubią cicho przemieszczać się pod żaglami, gdy sprzyja kierunek wiatru i jego siła, ale chcą szybko powrócić do domu, gdy kończy się weekend lub, gdy załamuje się pogoda i najbezpieczniej jest pod osłoną portu. Jest to również rozwiązanie dla włóczęgów, którzy po wodach śródlądowych sprawnie chcą pokonać pod prąd bystrą rzekę, ale nie być skazanymi na hałas silnika, gdy na trasie wypadnie jezioro lub zalew. Sprzyja temu również typ ożaglowania, czyli gaflowe usprawnione przez autora konstrukcji o podnoszenie jednym fałem. Dzięki temu mamy dość żagli, gdy wiatr niewielki, ale wystarczy tylko opuścić grota o wysokość gafla na czas przechodzenia pod wieloma mostami na większych rzekach. Bezpiecznie też pod wieloma liniami wysokiego napięcia, a po położeniu masztu wystaje on niewiele poza rufę, więc bez dodatkowych operacji można wędrować, gdy na trasie niskie mosty a i przy transporcie na wózku nie potrzeba go wypinać z jarzma. Ponowne postawienie krótkiego masztu również nie nastręcza trudności.

300 kg balastu wodnego daje luksus płynięcia stosunkowo lekkim jachtem na silniku lub szybko powiększyć stateczność łódki, gdy chcemy bezpiecznie żeglować w trudniejszych warunkach. Nie bez znaczenia jest również łatwe zmniejszenie ciężaru łódki na czas transportu.

Wymiary nadbudówki pozwalają wyprostować się wszystkim poniżej średniego wzrostu, a duże jej przeszklenie pozwala sterować z wnętrza, gdy pogoda nie sprzyja. Szersza i dłuższa od otworu zejściówki suwklapa jednym pociągnięciem zabezpiecza wnętrze przed uciążliwym zamakaniem w czasie deszczu bez konieczności zamykania na szczelnie zejściówki wsuwkami.

Dwie pełno wymiarowe koje w forpiku i szeroka koja powstała po opuszczeniu stołu dają możliwość wygodnego noclegu dla czterech osób. Istnieje ponadto możliwość zamówienia łódki bez wydzielonej łazienki i wtedy posiadamy dodatkową stałą koję.

Specification

HB Cruiser 21
Длина L 6,43 m
Ширина 2,50 m
Погружение 0,28/1,55 m
Wys. od linii wodnej 8,80 m
Wys. masztu 6,00 m
Pow. grota 14,20 m2
Pow. foka 9,80 m2
Balast wodny 300 kg
Количество спальных мест 2+2
Высота в кабине 1,70 m
Масса для транспортировки 1100 kg
Мощность двигателя 10-60 KM
Prędkość do 35 km/h